Booking.com INT
Przewodnik  RSS
Kiedy grzyby jadalne mogą stać się trujące? Podpowiadamy


Grzybiarze często stają przed pytaniem, jak przechowywać grzyby, aby zachować jak najwięcej ich wartości odżywczych i smaku. Sprawa jest rzeczywiście poważna, niewłaściwe ich przechowywanie może spowodować, że nawet grzyby jadalne staną się trujące.

Źródło: podroze.onet.pl

Wysadzenie tamy na Dnieprze. Zapomniana ukraińska katastrofa

#zrodlo
6 czerwca br. ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe poinformowało, że Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w okolicy miejscowości Nowa Kachowka. Lokalne władze alarmują, że woda może osiągnąć krytyczny poziom w ciągu 5 godz. Ponad 80 lat temu doszło do podobnej katastrofy. 18 sierpnia 1941 r. oddziały NKWD wysadziły w powietrze największą wówczas w Europie elektrownię wodną w Zaporożu na Ukrainie. Sto milionów metrów sześciennych wody runęło z impetem w dół Dniepru. Nad konsekwencjami katastrofy debatuje się do dziś.

Tagi: Rosja
Źródło: podroze.onet.pl

Konkurencja Chorwacji cieszy się popularnością. "Ceny 15 proc. niższe"


Jak co roku, wielu rodaków na wakacyjny wypoczynek uda się do Chorwacji, jednak niektórych mogą zniechęcić wyższe ceny związane z wprowadzeniem obowiązku płacenia w euro. Od kilku lat waluta ta obowiązuje także w sąsiednim kraju — Czarnogórze, ale tam możemy liczyć na niższe ceny. — Jeśli chodzi o porównanie kosztów usług turystycznych i zakwaterowania, to powiedziałabym, że ceny u nas są średnio o 15 proc. niższe niż w Chorwacji — wyjaśnia Anna Krause-Radović, Polka mieszkająca w Herceg Novi Czarnogórze.

Tagi: Chorwacja, Kos
Źródło: podroze.onet.pl

Riwiera Dubrownicka. Zaplanuj swoją niezwykłą podróż

#zrodlo
Ciepły południowy klimat, rozległe błękitne niebo, szmaragdowozielone, krystalicznie czyste morze stykające się ze skalistym brzegiem i rozlewające się w licznych zatoczkach na piaszczyste plaże oraz strome zbocza ozdobione bujną roślinnością śródziemnomorską i subtropikalną. Riwiera Dubrownicka jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Chorwacji.

Źródło: podroze.onet.pl

Pięć wyjątkowych wysp w Grecji. Polacy je uwielbiają!

#zrodlo
Tysiące wysp leżą u wybrzeży Grecji na Morzu Jońskim i Egejskim. To niekoniecznie ułatwia wybór miejsca na wakacje. Aby ułatwić podjęcie decyzji, gdzie jechać na najbliższe wakacje, przedstawiamy pięć wysp, każda dla innego rodzaju turystów.

Tagi: Grecja, Grecos
Źródło: podroze.onet.pl

13 trudnych pytań z geografii. 10 pkt to poziom mistrz

#zrodlo
Góry Czerskiego, Pustynia Strzeleckiego, Most Kościuszki — czy wiesz, gdzie znajdują się miejsca nazwane na cześć wielkich Polaków? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Źródło: podroze.onet.pl

Pilot wyssany z kabiny. Jeden z najdziwniejszych wypadków w historii lotnictwa [Historia]

#zrodlo
10 czerwca mijają 33 lata od niewątpliwie jednego z najbardziej niezwykłych incydentów w historii światowego lotnictwa. "Awaria lotu British Airways 5390" – jak określa się to zdarzenie, miała miejsce w 1990 r. w Wielkiej Brytanii. Jeden z pilotów samolotu został wyssany z kabiny. Jeden z członków załogi trzymał go za nogi, dzięki czemu, mimo poważnych obrażeń, przeżył.

Źródło: podroze.onet.pl

Mało znana chorwacka wyspa. Turyści ją omijają, nie wiedzą co tracą

#zrodlo
W porównaniu z sąsiednimi wyspami Krk i Cres, Rab jest stosunkowo niewielki. Niemniej jednak wczasowicze znajdą na tej chorwackiej wyspie na Adriatyku wiele ciekawych atrakcji — piesze wędrówki, jazda na rowerze czy wiosłowanie. A dla chętnych, także nagie kąpiele w morzu.

Źródło: podroze.onet.pl

Rzym zamienił na Warszawę. Matteo Brunetti o tym, czego Polacy nie doceniają [PODCAST]

#zrodlo
Jak wygląda polska rzeczywistość oczami Włocha? Skąd pomysł, żeby zostawić urokliwy, słoneczny Rzym i przeprowadzić się do Warszawy, w której się biega, a nie chodzi? Jakie wyzwania czekają obcokrajowca w Polsce? O tym wszystkim opowiedział Matteo Brunetti, znany Polakom z programu "Masterchef" i swojej internetowej działalności w podcaście "Nieobcy" tworzonego w ramach innowacyjnego europejskiego projektu ENTR.

Tagi: Polska, Rzym
Źródło: podroze.onet.pl

Najdalej wysunięta na południe wieś Polski i jej burzliwe losy

#zrodlo
Sianki to osada leżąca na skrajnym południowym krańcu Polski. Kto w niej jeszcze żyje i jak wyglądała jej burzliwa historia.

Tagi: Osaka, Polska
Źródło: podroze.onet.pl

Najbardziej przereklamowane turystyczne miejsca w Europie


Bywają miejsca, które lepiej znać z pocztówek lub opowiadań. Bo w Wenecji śmierdzi, Barcelona jest brudna, Ateny za ciasne, a w alei gwiazd w Cannes turyści obrysowują swoje dłonie markerami i śpią bezdomni. Przedstawiamy subiektywny przegląd najbardziej przereklamowanych miejsc w Europie.

Źródło: podroze.onet.pl

Co znaczy słowo "ROGER" w języku pilotów?

#zrodlo
W slangu pilotów samolotów, tak jak w języku innych grup zawodowych, nie brak słów niezrozumiałych dla osób postronnych. Jednym z nich jest popularny, angielski "ROGER". Co on oznacza i skąd się wziął?

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Widzieliśmy najnowszą atrakcję w Krakowie


Mieszkańcy Krakowa i turyści czekali na tę wiadomość od lat. Od 1 czerwca można legalnie kąpać się na Zakrzówku, w zalanym ponad 30 lat temu kamieniołomie. Widzieliśmy najnowszą atrakcję Krakowa w pierwszy weekend po otwarciu.

Źródło: podroze.onet.pl

Przekrojowy quiz wiedzy ogólnej — 20 trudnych pytań!

#zrodlo
W tym quizie potrzebna będzie naprawdę szeroka wiedza ogólna i tylko nieliczni zdobędą więcej niż połowę punktów. Podejmiesz wyzwanie i odpowiesz na te 20 trudnych pytań?

Źródło: podroze.onet.pl

Najbardziej sadystyczna arystokratka carskiej Rosji

#zrodlo
W Rosji szlachta — podobnie jak w innych krajach — zapewniła sobie władzę nad swoimi chłopami dzięki rózdze. Do najgłośniejszych nadużyć należały wówczas sadystyczne okrucieństwa hrabiny Darii Nikołajewny Sałtykowej, która za czasów carycy Katarzyny II znana była jako "ludożerczyni".

Tagi: Rosja
Źródło: podroze.onet.pl

Rozpoznasz kraj po fladze? Nie będzie łatwo!

#zrodlo
Na świecie istnieje ponad 190 flag narodowych! W dzisiejszym quizie wybraliśmy 20 z nich. Zadanie jest proste — dopasować flagę do odpowiedniego kraju. Ale uważajcie! Niektóre pytania będą naprawdę trudne. Powodzenia!

Tagi: Promy
Źródło: podroze.onet.pl

Jak znaleźć ukrytą kamerę? Ten szczegół może nie pasować do pokoju

#zrodlo
Jeszcze w 2019 r. co drugi Amerykanin obawiał się ukrytych kamer w wynajmowanych apartamentach, a 11 proc. twierdziło, że wynajmując domki letniskowe znalazło ukrytą kamerę. Jak się okazuje, wyśledzenie monitoringu w obiektach pod wynajem wcale nie jest takie trudne — przekonują eksperci.

Tagi: Promy
Źródło: podroze.onet.pl

Klasówka z geografii Ameryki. Sprawdź, ile pamiętasz ze szkoły

#zrodlo
Rio de Janeiro czy Sao Paulo? Które z tych miast jest stolicą Brazylii? A może prawidłowa odpowiedź jest jeszcze inna? Jeżeli to pytanie ze wstępu wydaje ci się banalne, to sprawdź się w naszym quizie z wiedzy o części świata nazwanej Ameryką na cześć podróżnika Amerigo Vespucciego. Pytamy oczywiście o Amerykę Północną, Środkową i Południową. Zapewniamy, że limit łatwych pytań już się wyczerpał. "Piątki" stawiamy za wynik 13/15. Podejmiesz wyzwanie?

Źródło: podroze.onet.pl

Dopasuj górę do kraju. Tylko co dziesiąta osoba zdobędzie komplet punktów!


Najwyższy szczyt Polski? To za proste! Oszczędzimy ci takich pytań i sprawdzimy, czy wiesz, jak nazywają się najwyższe góry poszczególnych państw świata. W tym quizie znajdziesz parę pytań, które nie powinny sprawić ci wielkiego kłopotu, jednak zweryfikujemy też, czy twoja wiedza wykracza poza Europę!

Źródło: podroze.onet.pl

40 pytań z geografii. Uważaliście na lekcjach?

#zrodlo
Myślisz, że o świecie wiesz już wszystko? Przedstawiamy quiz dla ambitnych. Sprawdź, czy dasz radę rozwiązać nasz quiz z geografii i odpowiedzieć poprawnie na 40 pytań!

Tagi: Radom
Źródło: podroze.onet.pl

Tajemnicza katastrofa radzieckiego concorde’a [Historia]

#zrodlo
50 lat temu, 3 czerwca 1973 r. w Paryżu, doszło do jednej z najbardziej spektakularnych katastrof w dziejach lotnictwa. Podczas salonu lotniczego rozbił się "radziecki concorde" — Tu-144. Sześć osób na pokładzie samolotu i osiem na ziemi zginęło.

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Włosi mają dość. Wskazali największe grzechy turystów

#zrodlo
Keczup do makaronu, pizza z ananasem i łamanie spaghetti – to największe zdaniem Włochów grzechy popełniane przez cudzoziemców wobec tradycji kulinarnej ich kraju. Wyniki sondażu wskazują, że Włosi są kategoryczni w ich ocenie i nie tolerują naruszania zasad.

Tagi: SPA
Źródło: podroze.onet.pl

"Niezły Meksyk!". Jechaliśmy najwolniejszym pociągiem świata

#zrodlo
Przejazd tym pociągiem zajmuje dwie godziny, mimo że do pokonania jest tylko nieco 50 kilometrów. Od tego, co za oknem, ważniejsze jest jednak to, co dzieje się na pokładzie pociągu. "Tequila Ekspress" - alkoholowy pociąg, którego trasa kończy się na stacji... Tequila...

Źródło: podroze.onet.pl

Top 10 najdroższych hoteli na świecie, na które stać tylko najbogatszych

#zrodlo
Podróżowanie przynosi jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych, jakie człowiek może mieć. Mówią, że nie trzeba być bogatym, żeby podróżować. Nie dotyczy to jednak tych hoteli — żeby się w nich zatrzymać, trzeba mieć naprawdę gruby portfel.

Tagi: Hotele, Rzym
Źródło: podroze.onet.pl

Łapacz snów to nie tylko urocza pamiątka. Traktuj go z szacunkiem

#zrodlo
Pochodzące z rdzennych kultur Ameryki Północnej łapacze snów można obecnie znaleźć jako pamiątki na całym świecie — od Ibizy po Santa Fe. Ale każdy, kto kupuje jeden z tych dzwoniących na wietrze, ozdobionych piórami i koralikami przedmiotów, powinien wiedzieć kilka rzeczy.

Tagi: Ibiza
Źródło: podroze.onet.pl

Jak Heinrich Schliemann ukradł swoje najważniejsze znalezisko

#zrodlo
Zaczęło się od niewinnej kradzieży i oszustwa: 31 maja 1873 r. niemiecki prywatny odkrywca Heinrich Schliemann odkrył na wzgórzu Hirsalik tajemniczy skarb. Dostrzegł w nim złoto legendarnego króla Troi — Priama.

Źródło: podroze.onet.pl

Myślisz, że o Polsce wiesz wszystko? Ten quiz to zweryfikuje

#zrodlo
Myślisz, że Polska nie ma przed tobą tajemnic i znasz swój kraj doskonale? Przygotowaliśmy quiz, w którym przekrojowo sprawdzamy wiedzę na temat Polski. Pytamy nie tylko o geografię, ale także o historię i liczne ciekawostki. Powodzenia!

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

14 lat temu samolot Air France rozbił się na Oceanie Atlantyckim

#zrodlo
14 lat temu doszło do jednej z najbardziej niepokojących katastrof lotniczych w historii. W wypadku Airbusa Air France lecącego z Rio de Janeiro do Paryża zginęło 228 osób, w tym dwóch obywateli Polski. Czy winny był kapitan, który poprzednią noc spędził z kochanką i nie był wypoczęty przed lotem?

Źródło: podroze.onet.pl

Tajemnicza zbrodnia w gorących źródłach. Kto zrobił ostatnie zdjęcie ofierze?

#zrodlo
Gdy zapyta się Japończyka o historię ich kraju, z pewnością powie, że choć uważa się, że jest ona dość dobrze spisana i w miarę klarowna, to tak naprawdę wciąż istnieje olbrzymia ilość tajemnic. Nie mówimy tutaj tylko o historii sprzed kilkuset lat, ale również o sytuacjach, które miały miejsce w ubiegłym wieku. Istnieją bowiem historie, które mimo wieloletnich poszukiwać i badań nigdy nie zostały wyjaśnione. Tak było i tym razem.

Tagi: Miami, Rzym
Źródło: podroze.onet.pl

Słowa, które mogą narobić kłopotów za granicą, choć brzmią jak polskie. Znasz je wszystkie?

#zrodlo
False friends to słowa, które brzmią podobnie do słów w naszym rodzimym języku, ale znaczą zupełnie co innego. Czasami ich znajomość może uratować nas podczas pobytu za granicą czy przed niefortunną gafą w międzynarodowym towarzystwie. Spróbuj rozwiązać nasz quiz i sprawdź, czy false friends z angielskiego, niemieckiego, włoskiego, rosyjskiego oraz czeskiego nie mają przed Tobą tajemnic!

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Polecamy
reklama
Booking.com INT
Kontakt z nami