Przewodnik  RSS
Jan Paweł II i jego sekretne wyprawy. "Stanął przede mną, zdjął czapkę, był wyraźnie szczęśliwy i zakłopotany"


Jan Paweł II kochał góry, u podnóża których się wychował. Dawał temu wielokrotnie wyraz, m.in. w trakcie pielgrzymek do Polski, kiedy odwiedzał Tatry i Podhale. Jednak górskim wędrówkom nie oddawał się jedynie w kraju rodzinnym. Wielokrotnie wymykał się poza granice Watykanu, aby poznawać włoskie góry. Wyprawy te z bardzo ważnego powodu musiały być tajne.

Źródło: podroze.onet.pl

Tomasz od 21 lat żyje na emigracji. "Z tysiącem dolarów od taty wsiadłem do samolotu" [WYWIAD]

#zrodlo
— Kupiłem bilet, spakowałem małą walizkę i z tysiącem dolarów, które dał mi mój tata, wsiadłem do samolotu (...). Moim pierwszym zajęciem na emigracji była praca jako malarz pokojowy. Początki nie były łatwe, bo wykonywana praca nie była moim marzeniem, ale zdawałem sobie sprawę, że na początku może być ciężko. Nie poddawałem się — wspomina Tomasz, który z Polski wyjechał 21 lat temu do Stanów Zjednoczonych, a swoje miejsce na ziemi znalazł w Kanadzie, gdzie mieszka z żoną i dziećmi.

Tagi: LOT, SPA
Źródło: podroze.onet.pl

Jak ruch lewostronny zaskoczył hitlerowców w okupowanych krajach

#zrodlo
Niemiecka okupacja Wysp Normandzkich zakończyła się w maju 1945 r., a Brytyjczycy szybko przestawili się na ruch prawostronny. W ten sposób mogli oprzeć się na długiej tradycji jazdy po lewej stronie w wielu miejscach. Jeden z krajów europejskich przeszedł na ruch prawostronny dopiero w maju 1968 r.

Źródło: podroze.onet.pl

Czy warto robić zakupy w sklepach wolnocłowych na lotniskach? Wielki ranking lotnisk

#zrodlo
Każdy, kto podróżuje za granicę samolotem, nieuchronnie mija sklepy wolnocłowe na lotnisku. Oferują one towary bezcłowe, od perfum i alkoholi po przekąski, jest tu duży wybór. Ale czy warto robić tam zakupy? TRAVELBOOK przyjrzał się dokładnie cenom na lotniskach w dwunastu miastach na całym świecie.

Tagi: LOT, Lotniska
Źródło: podroze.onet.pl

"Jesteśmy w strefie gorąca". Później Boeing 747 nie nawiązał już kontaktu

#zrodlo
We wrześniu 1970 roku nowo zbudowany Boeing 747 odbył swój dziewiczy lot, a pod koniec miesiąca został dostarczony do amerykańskiej linii lotniczej Trans World Airlines, gdzie z powodzeniem obsługiwał usługi pasażerskie do października 1975 roku. Następnie samolot przybył do fabryki Boeinga w Kansas w celu renowacji, gdzie został przekształcony w wersję towarową, otrzymując duże drzwi ładunkowe po lewej stronie. Samolot otrzymał nowy numer boczny, a następnie został sprzedany Siłom Powietrznym Iranu.

Tagi: LOT, Boeing, Iran, Rzym
Źródło: podroze.onet.pl

Rosja. Kraj bez przyszłości. "Władimir Putin staje się symbolem beznadziejnej przyszłości"

#zrodlo
Rosjanie są zmęczeni propagandą, oczekują, że Putin zakończy wojnę i obawiają się powtórzenia losu Imperium Rosyjskiego. Główną nadzieją Rosjan na przyszłość jest szybkie zakończenie wojny. Za jej beneficjentów uważają nie tylko władze, ale też np. informatyków, a nawet zwolennicy "Specjalnej Operacji Wojskowej (SWO)" nie spodziewają się po Putinie niczego dobrego. Prezydent staje się symbolem beznadziejnej przyszłości i coraz częściej kojarzony jest z problemami, a nie osiągnięciami. Jednak głównym zarzutem Rosjan wobec Putina jest to, że ludzie nie rozumieją "po co to wszystko". Takie wnioski płyną z jakościowego badania opinii publicznej, które zostało przeprowadzone przez niezależnych socjologów.

Tagi: Rosja, Dania
Źródło: podroze.onet.pl

Zielone Świątki. Od pogańskich rytuałów do chrześcijańskiej tradycji

#zrodlo
Zielone Świątki, znane także jako Zesłanie Ducha Świętego, to jedno z najstarszych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych w Polsce, tuż po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. W tym roku obchodzimy je w niedzielę 19 maja. Te dni łączą w sobie bogactwo tradycji, od dekoracji domów zielenią, po różnorodne rytuały i zabawy ludowe. Ale jak wyglądały te obchody w przeszłości i jakie znaczenie miały dla polskiej kultury ludowej?

Źródło: podroze.onet.pl

Dlaczego w wielu samolotach nie ma rzędów nr 13 i 17

#zrodlo
Czy zauważyliście, że w samolotach niektórych linii lotniczych nie ma rządu 13? Czasami brakuje również rządu 17. To nie jest błąd w numeracji, ale świadome działanie linii lotniczych, które chcą uniknąć potencjalnych niepokojów wśród pasażerów.

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Zderzenie na niebie. Tupolew zderzył się z wojskowym samolotem [Historia]

#zrodlo
3 maja 1985 r. samolot Tupolew Tu-134 radzieckiej linii lotniczej Aerofłot wykonywał lot z Tallina do Lwowa i Kiszyniowa. Załoga maszyny składała się z sześciu osób. W kabinie znajdowało się 73 pasażerów, z których część stanowiły dzieci. Lot przebiegał spokojnie i nic nie zapowiadało tragedii.

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

20 pytań dla mocnych z geografii. Tylko nieliczni zdobędą 15/20

#zrodlo
Wydaje ci się, że jesteś prawdziwym obieżyświatem, a geografia i świat zwierząt nie mają przed tobą tajemnic? Ten quiz to sprawdzi, a 15 punktów zdobędą tylko nieliczni. Czy będziesz wśród nich?

Źródło: podroze.onet.pl

"Płacimy za wszystko, ale jedziesz z nami!". 37-latek pojechał na wakacje z rodzicami. Co mogło pójść nie tak?

#zrodlo
Towarzyszenie emerytowanym rodzicom na wakacjach w podróży do Izraela i Jordanii jako dorosły syn nie brzmi jak wyjątkowo dobry plan. Komik André Herrmann tak właśnie zrobił — i często miał ochotę zapaść się pod ziemię.

Tagi: Miami
Źródło: podroze.onet.pl

"Nie zwracał się do mnie po imieniu, tylko mówił "Ej!"

#zrodlo
Dyplomata z Kazachstanu bił i gwałcił swoją żonę przez 10 lat. Ludzie wokół niego wiedzieli o tym, ale nie spieszyli się, by pomóc ofierze. Karina Mamash, żona kazachskiego dyplomaty, powiedziała, że jej mąż Saken gwałcił ją i bił przez wiele lat z rzędu, nawet gdy była w ciąży. Po tym, jak Karina ujawniła to publicznie, lokalne organy ścigania zajęły się jego sprawą, a dyplomata został zawieszony w obowiązkach służbowych.

Źródło: podroze.onet.pl

Opuszczone włoskie miasto duchów, które oczarowało Mela Gibsona

#zrodlo
We Włoszech znajduje się miasto, które jest opuszczone od prawie 45 lat. Można tam jednak znaleźć wiele budynków, których początki sięgają wczesnego średniowiecza. Dlaczego nikt już tam nie mieszka?

Tagi: Miami, Praga
Źródło: podroze.onet.pl

Jak wygląda praca polskiej stewardesy? "Pasażer posłał mi parę wyzwisk" [Fragment książki]

#zrodlo
Po powrocie ze Stanów miałam dwa dni wolnego, a następnie na planie widniała Nicea. Latem wielu ludzi wybiera ten kierunek na wakacje. Nie powiedziałabym, że są to trudne loty, jednak tego dnia dwoje pasażerów doprowadziło mnie do białej gorączki. Przerobiłam w swojej karierze różne zachowania podróżujących samolotami. Podczas lotu do Maroka ktoś zamknął dziecko w schowku. Wielokrotnie widziałam pijanych pasażerów oraz bałagan, jaki potrafią zostawić w samolocie. Tym razem wydawało mi się, że jestem na planie filmu porno.

Tagi: Loty, LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Wybrali najbardziej stresujące atrakcje turystyczne na świecie

#zrodlo
Nowy Jork to miejsce, w którym światła stają się jaśniejsze, a marzenia większe – jednak nie marzenia turystów, którzy je odwiedzili. Otóż Wielkie Jabłko albo się kocha, albo nienawidzi. W istocie miejsce, które nigdy nie śpi, potrafi zarazić swoją energią, ale i przytłoczyć. Szczególnie jeśli znajdziemy się w centrum, na Times Square. Buzujący od świateł telebimów plac, po brzegi wypełniony turystami i gwarny, w nowym rankingu okazał się najbardziej stresującą atrakcją turystyczną na świecie.

Tagi: Nowy Jork
Źródło: podroze.onet.pl

Wielki quiz wiedzy ogólnej

#zrodlo
Żeby zdobyć dobry wynik w tym quizie, musisz wykazać się naprawdę szeroką wiedzą — jak sobie poradzisz? Sprawdź!

Źródło: podroze.onet.pl

Dwie stewardesy zostały wypchnięte z samolotu przez tłum ludzi. Pożar Tu-154 w Rosji [Historia]

#zrodlo
W sobotę 1 stycznia 2011 r. na lotnisku Surgut nic nie zapowiadało kłopotów. Samolot Tu-154 linii lotniczej Kogalymavia miał lecieć do Moskwy. Na pokładzie znajdowały się 124 osoby: 116 pasażerów i 8 członków załogi.

Tagi: Miami, LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Młody cesarz widział dla siebie tylko jedno wyjście

#zrodlo
Po śmierci ojca armia uczyniła czteroletniego syna władcą zachodniego Rzymu. Stało się to wzorem dla późniejszych dziecięcych cesarzy i ich bezsilnej egzystencji. Walentynian II zmagał się ze swoim germańskim dowódcą armii do maja 392 roku.

Tagi: Rzym
Źródło: podroze.onet.pl

"Coś tam jest!". Koszmarny wypadek Singapore Airlines. "Spłonęli żywcem w płomieniach" [Historia]

#zrodlo
31 października 2000 roku, w czasie szalejącego tajfunu, samolot Boeing 747 linii Singapore Airlines przygotowywał się do startu na międzynarodowym lotnisku w Tajpej na Tajwanie. Mimo że warunki atmosferyczne były niekorzystne, na pokładzie panował spokój. Jednak w ciemności, bez ostrzeżenia, na drodze samolotu pojawiły się przeszkody — betonowe bariery, koparki i stosy prętów zbrojeniowych. Samolot uderzył w nie, i w ciągu kilku sekund 747 sunął po pasie startowym, pochłonięty przez płomienie. W wyniku tej tragedii, 83 z 179 osób na pokładzie zginęło.

Źródło: podroze.onet.pl

To przejście dla pieszych jest... odlotowe! "Jedyne takie!"

#zrodlo
Dywizjon Taktycznych Sił Powietrznych 31 Boelcke, zlokalizowany w niemieckim mieście Nörvenich, wyróżnia się na tle innych jednostek swoim innowacyjnym podejściem do zarządzania ruchem drogowym. Jak zapewniają przedstawiciele dywizjonu, wszystkie wprowadzone zmiany są zgodne z przepisami ruchu drogowego — informuje portal aviation24.pl.

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Spektakularny tunel w Norwegii. "Jak droga ekspresowa"

#zrodlo
"Norwegia, kraj znany z niezwykłych fiordów, buduje najdłuższy podwodny tunelu na świecie. Inwestycja o wartości blisko 3 mld dolarów połączy miejscowość Randaberg z miastem Bokn, ułatwiając życie mieszkańcom i skracając czas podróży. Jak wygląda ta monumentalna konstrukcja od środka?"

Tagi: Norwegia
Źródło: podroze.onet.pl

W którym województwie leży Łańcut? Trudny quiz o regionach Polski

#zrodlo
Z tym quizem poradzą sobie tylko ci, których wiedza o Polsce jest naprawdę szczegółowa. Pytamy w nim bowiem o mniej oczywiste miejsca i nazwy. Zdobędziesz przynajmniej 10/15 punktów?

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

„Antychryst” kazał wysadzić w powietrze najważniejszy kościół w Rosji. Zbudowali tam basen

#zrodlo
Aby zbudować gigantyczny "sowiecki pałac" obok Kremla, Stalin kazał wysadzić moskiewską katedrę Chrystusa Zbawiciela w grudniu 1931 r. Nowy budynek z 75-metrowym posągiem Lenina miał mierzyć 416 metrów.

Tagi: USA
Źródło: podroze.onet.pl

Japońskie miasto, w którym wszystko się gotuje i dymi

#zrodlo
Zdjęcia z japońskiego miasta Beppu są imponujące, zwłaszcza te wykonane nocą. Słupy dymu wydają się unosić między domami w kilku miejscach, a miasto jest prawie całkowicie spowite białą mgiełką. Jest to spowodowane zjawiskiem geologicznym, które co roku przyciąga do miasta miliony turystów.

Tagi: Miami, Praga
Źródło: podroze.onet.pl

Stewardesa zdradza, jak zostać "ulubionym pasażerem na pokładzie"

#zrodlo
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego inni pasażerowie na pokładzie samolotu są traktowani lepiej niż ty? Neil Simpson, była stewardesa British Airways, ujawniła Daily Mail, jak i dlaczego personel pokładowy traktuje pasażerów inaczej podczas lotu.

Źródło: podroze.onet.pl

"Ten statek może przetrwać tsunami, atak nuklearny, wszystko"

#zrodlo
"Icon of the Seas" to największy statek wycieczkowy na świecie. Pisarz Gary Shteyngart spędził ponad tydzień na statku za 19 tys. dolarów (75 tys. zł). Dla nas opisuje, jak wygląda, taka luksusowa podróż.

Źródło: podroze.onet.pl

Chorwaci wprost o grzechach Polaków na wakacjach. "Najbardziej problematyczni turyści" [FRAGMENT]

#zrodlo
"Polacy według mieszkańców Chorwacji coraz częściej zastępują dotąd bezkonkurencyjnych Czechów na zaszczytnym miejscu najbardziej problematycznych turystów" — pisze Aleksandra Wojtaszek w książce "Fjaka. Sezon na Chorwację" i opisuje jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, gdzie "słońce nie świeci tak samo dla wszystkich".

Źródło: podroze.onet.pl

Szukając raju — eksperyment na Galapagos [Fragment książki]


Nazywali ich "Adamem i Ewą z Floreany". Gazety na całym świecie rozpisywały się o parze kochanków, Friedrichu i Dore, którzy wiedli samowystarczalne życie na jednej z bezludnych wysp Galapagos. On – niemiecki lekarz, egoista i brutalny despota. Ona – ślepo zapatrzona w ukochanego, przekonana, że nic nie zakłóci im szczęścia w głuszy. Szybko jednak na wyspie pojawili się intruzi. Prezentujemy fragment książki "Zbrodnia w raju. W poszukiwaniu utopii na Galapagos", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Źródło: podroze.onet.pl

Północnokoreańscy agenci i zamach bombowy na samolot pasażerski [Historia]

#zrodlo
12 listopada 1987 r. dwoje północnokoreańskich agentów, 69-letni mężczyzna i 27-letnia kobieta, przyleciało z Pjongjangu (Korea Północna) do Moskwy. Następnego dnia polecieli do Budapesztu. 18 listopada Koreańczycy wyjechali z Budapesztu samochodem do Wiednia. Po przekroczeniu granicy północnokoreański agent towarzyszący im z Budapesztu dał im fałszywe japońskie paszporty ze sfałszowanymi wizami wyjazdowymi na nazwiska Shin'ichi Hatia i Mayumi Hatia. Agenci zamienili się w japońskich turystów: ojca i córkę.

Źródło: podroze.onet.pl

Dziwna stacja kolejowa w Japonii: nie ma wejścia, nie ma wyjścia

#zrodlo
Podróżnicy na linii kolejowej Nishikigawa Seiryu w Japonii mogą doświadczyć unikalnej podróży, która zmusi ich do zwolnienia tempa i cieszenia się chwilą. Stacja Seiryu Miharashi, otwarta w marcu 2019 r., jest jedyną stacją na świecie, na którym nie ma ani wejścia, ani wyjścia.

Tagi: Japonia
Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Baner Fuksiarz
Polecamy
reklama
Kontakt z nami