Przewodnik  RSS
Katastrofa samolotu MH17 w Ukrainie w 2014 r. Nowe ustalenia


To był jeden z najbardziej tragicznych aktów powietrznego terroru w dziejach. W lipcu 2014 r. rosyjscy separatyści z Donbasu zestrzelili pasażerski samolot linii Malaysian Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób. Po blisko dziewięciu latach od katastrofy, 8 lutego br. holenderska prokuratura przekazała, że Putin miał zezwolić na użycie broni użytej do zestrzelenia samolotu.

Źródło: podroze.onet.pl

Potężne trzęsienie ziemi w Stambule możliwe jest w każdej chwili


Nie można przewidzieć czasu zbliżającego się trzęsienia ziemi. Istnieją jednak przesłanki sugerujące zwiększone ryzyko w niektórych regionach. Analiza danych pomiarowych pokazuje sytuację dużego zagrożenia na Morzu Marmara, w pobliżu Stambułu.

Tagi: Dania
Źródło: podroze.onet.pl

Turcja przesunęła się o trzy metry na zachód. "Megatrzęsienie ziemi"


Katastrofalne trzęsienie ziemi w Turcji miało miejsce w najbardziej niebezpiecznym sejsmologicznie regionie — w miejscu zderzenia się czterech płyt: anatolijskiej, arabskiej, euroazjatyckiej i afrykańskiej. Zdaniem włoskiego profesora Carlo Donioliego trzęsienie ziemi "przesunęło" całą Turcję aż o trzy metry. Znamienny jest fakt, że zdaniem naukowca taką sytuację można nazwać megatrzęsieniem ziemi, i nikt nie wie, jakie będą jej konsekwencje.

Źródło: podroze.onet.pl

Największe atrakcje Włoch — co warto zobaczyć?


Włochy to jeden z ulubionych kierunków Polaków, i to nie tylko w sezonie wakacyjnym. Nie powinno to dziwić, ponieważ w tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie. Obejrzeć można tam najwybitniejsze dzieła sztuki, odwiedzić najwspanialsze budowle i piękne kurorty. To stolica mody oraz kultowej na całym świecie kuchni, z rozsławionym spaghetti bolognese i małym espresso. Przedstawiamy 28 atrakcji we Włoszech, które trzeba zobaczyć.

Tagi: SPA
Źródło: podroze.onet.pl

Najdłuższe w historii trzęsienie ziemi trwało... 32 lata


Badanie płaskiej wyspy koralowej w Indonezji pokazało, że do katastrofalnych wstrząsów na Sumatrze w 1861 r. doprowadziło powolne trzęsienie, które trwało 32 lata. Odkrycie z roku 2021 może zmienić rozumienie powstawania kataklizmów: trzęsień ziemi czy fal tsunami.

Tagi: Indonezja
Źródło: podroze.onet.pl

"Jeśli ktoś się dowie, może mnie zabić". Zakazany homoseksualizm w Uzbekistanie


Pod koniec ubiegłego roku, zaledwie miesiąc po tym, jak Rosja zakazała "propagandy nietradycyjnych związków seksualnych", uzbecka administracja prezydencka poddała pod publiczną dyskusję projekt ustawy, która wprowadzałaby to samo. Skopiowane przepisy grożą dalszą komplikacją życia osób LGBTQ+ w kraju, w którym homoseksualizm jest nadal uznawany za przestępstwo. Aby dowiedzieć się, jak obowiązujące w Uzbekistanie przepisy antygejowskie wpływają na ludzi na miejscu, niezależny portal Mediazona Central Asia rozmawiał z tamtejszymi gejami o dyskryminacji, z jaką się spotykają, o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą ujawnienie się przed przyjaciółmi, a także o ich oczekiwaniach co do przyszłości kraju.

Tagi: Rosja, Krym
Źródło: podroze.onet.pl

Które państwa graniczą z którymi? Powtórka z geografii


Czy pamiętasz, które kraje graniczą z Niemcami, Węgrami czy Rumunią? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Tagi: Niemcy
Źródło: podroze.onet.pl

"Kobieta, lat 40, czarownica". Jak dokonano pierwszego morderstwa sądowego?


Anna Göldi została postawiona przed sądem w Glarus w 1782 r. za uprawianie czarów, a dokładnie za "oczarowanie" córki swojego pracodawcy. Urzędnicy mieli dobre powody, by przeprowadzić jeden z ostatnich procesów czarownic. Świadkowie mówili o morderstwie sądowym.

Źródło: podroze.onet.pl

Pojechaliśmy luksusowym hiszpańskim pociągiem. Bilet „tylko” za 19 tys. zł


Pociągi Renfe King to hiszpańska odpowiedź na Orient Express. Nasz autor podróżował ekspresem Costa Verde z Santiago de Compostela do Bilbao. Pomiędzy zachwycającymi wycieczkami na trasie, pasażerowie są również raczeni kulinarnymi przysmakami w pociągu.

Źródło: podroze.onet.pl

Już sam widok niepokoi. Leśnicy rozwiązali zagadkę dziwnego krajobrazu


Internauci przyznają, że to pierwszy raz, kiedy widzą podobne zjawisko. Na swoim facebookowym profilu leśnicy po raz kolejny rozwiązali zagadkę tajemniczego zimowego krajobrazu. W pierwszej kolejności musieli jednak uspokoić swoich obserwatorów.

Źródło: podroze.onet.pl

Jak tanio polecieć biznes klasą? Wystarczy jeden trik, masz to w komputerze

#zrodlo
Zagraniczny turysta kupił miejsca w klasie biznes na stronie rezerwacyjnej jednej z linii lotniczych taniej niż w klasie ekonomicznej i podzielił się instrukcją, jak to zrobić. Szczegóły podała brytyjska gazeta Daily Mirror.

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Myślisz, że o świecie wiesz wszystko? To wyzwanie jest dla ciebie


Pytania geograficzne, biologiczne i... filmowe. W tym quizie zadajemy pytania z wielu dziedzin. Jeśli myślisz, że wiesz już wszystko — sprawdź się! Dasz radę zdobyć choćby połowę punktów?

Tagi: Radom
Źródło: podroze.onet.pl

Miał 10 lat — spisała go policja, 12 - palił już trawkę. Teraz jest gwiazdą popu


Duńsko-irlandzki piosenkarz Lukas Forchhammer dorastał w autonomicznej hipisowskiej dzielnicy Kopenhagi — Christianii. Żył tam i na co dzień miał do czynienia z przemocą i narkotykami. Rozmowa o zranionych uczuciach, kłopotliwej relacji z policją i dzieleniu się z innymi.

Źródło: podroze.onet.pl

"Chodź. Zamknij oczy" - powiedziała mistrzyni masażu tantryjskiego - "najbliższe półtorej godziny jest twoje".


Tantra oznacza afirmację istnienia — także poprzez dotyk w "narządzie przyjemności". Natomiast ruch neotantry na pierwszy plan wysuwa doświadczenia zmysłowe, w tym różne dziwaczne praktyki. O co więc chodzi z całym szumem wokół tantry? Sprawdziliśmy.

Tagi: NATO
Źródło: podroze.onet.pl

W którym państwie mieszka najwięcej ludzi? Zaskoczy cię już pierwsze pytanie


W 2022 r. na naszej planecie żyło 7 772 850 805 osób! A czy kojarzysz mniej więcej, ilu ludzi mieszka w poszczególnych państwach? Dla ułatwienia pozwolimy ci wybrać spośród dwóch. Zobaczysz, że już pierwsze pytanie mocno cię zaskoczy.

Źródło: podroze.onet.pl

Jak obrazić Rosjanina? Powiedz mu, że barszcz jest ukraiński


Dziś, jeśli chcesz naprawdę oburzyć rosyjskie MSZ, powiedz im, że popularna także w Polsce zupa z buraków — barszcz — jest ukraiński. Nawet notoryczne i obsceniczne skandowanie przez kibiców piłki nożnej wyzwisk o Putinie jest mniej bolesne dla zawodowych patriotów Rosji niż konieczność przyznania, że istnieje barszcz kijowski, połtawski i czernihowski.

Tagi: Polska, Rosja
Źródło: podroze.onet.pl

Kobiet Yao mają najdłuższe włosy na świecie, mogą mieć kilku partnerów


Włosy kobiet Yao z wioski Huangluo mierzą nawet 2,70 metra — dzięki temu uzyskały wpis do "Księgi rekordów Guinnessa" i przyciągają tłumów turystów. Chińska prowincja Guangxi również fascynuje różnorodną kulturą i pięknymi krajobrazami.

Źródło: podroze.onet.pl

Wanda Rutkiewicz. Kim była najwybitniejsza polska alpinistka?


W sobotę 4 lutego mija 80. rocznica urodzin Wandy Rutkiewicz. Himalaistka słynęła z mocnego charakteru i lubiła rywalizację, szczególnie damsko-męską. Oprócz zdobycia Mount Everestu jako pierwsza kobieta stanęła na K2. Najwybitniejszą polską alpinistkę, bo tak określa się Wandę Rutkiewicz, po raz ostatni widziano żywą w masywie Kanczendzongi 12 maja 1992 r.

Tagi: Polska
Źródło: podroze.onet.pl

Quiz z geografii. Czy jesteś mądrzejszy od szóstoklasisty?


Te pytania z geografii rozwiąże każdy szóstoklasista. Sprawdź, ile pamiętasz i nie zawiedź swojego nauczyciela.

Źródło: podroze.onet.pl

Wyjechała do Singapuru: "Płacę podatek 15 proc. zamiast 42 proc. Stać mnie teraz na więcej"


Singapur jest uważany za jedno z najdroższych miejsc na świecie; nasza korespondentka jeszcze nigdy nie musiał płacić tak wysokiego czynszu, ale w zamian otrzymuje tam znacznie lepsze usługi niż w Niemczech, płacąc blisko trzy razy niższy podatek niż w Niemczech.

Tagi: Rzym, Singapur
Źródło: podroze.onet.pl

Anna Katarzyna Spee — niewinna ofiara prześladowań czarownic


W XVI i XVII w. dziesiątki tysięcy kobiet zginęło na stosach, ponieważ były podejrzewane, że są czarownicami. Jedną z nich była Anna Katarzyna Spee. Oskarżono ją o bycie "królową" sabatu i o seks z diabłem.

Źródło: podroze.onet.pl

Tajemnica morderstwa sprzed 700 lat: kto zamordował człowieka z Bocksten?


Około 700 lat temu młody mężczyzna, który stał się znany jako "Bocksten Man", został trzykrotnie uderzony w głowę, a następnie wrzucony do torfowiska. Jego ciało zostało przebite trzema drewnianymi kijami. Jaka historia kryje się za makabryczną śmiercią młodego człowieka i dlaczego jego zabójcy byli tak zdeterminowani, by jego ciało nigdy nie wypłynęło na powierzchnię?

Źródło: podroze.onet.pl

Trudny quiz — 50 pytań nie tylko z geografii


Sprawdź, ile wiesz! W tym quizie zadajemy pytania z kilku różnych dziedzin — komplet punktów będzie naprawdę trudny do zdobycia!

Źródło: podroze.onet.pl

Tajemnica lotu Swissair 111


2 września 1998 r. kontrolerzy ruchu lotniczego w Moncton w Nowym Brunszwiku odebrali wezwanie o pomoc od załogi samolotu szwajcarskich linii lotniczych Swiss, który znajdował się nad Oceanem Atlantyckim. Piloci zgłosili dym w kokpicie, a kontrolerzy upoważnili ich do zmiany kierunku lotu. Sytuacja wydawała się opanowana, ale nagle systemy w kokpicie zaczęły zawodzić jeden po drugim. O 22:31 lot Swissair 111 rozbił się w morzu, nikt nie przeżył katastrofy. Jak to możliwe, że nowoczesny samolot latający dla znanej linii lotniczej uległ katastrofie? Czy wypadek był spowodowany tym, że na pokładzie był cenny ładunek? Efekt działania śledczych wstrząsnął branżą lotniczą na całym świecie.

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Dług Korei Północnej za samochody Volvo? Szwedzi czekają już prawie 50 lat


Cała sprawa ma już prawie pół wieku i często traktowana była jako miejska legenda jak wiele innych kuriozów dotyczących Korei Północnej. Okazuje się jednak, że wielomilionowy dług za szwedzkie samochody istnieje i zapewne będzie jeszcze długo istniał.

Tagi: Korfu, Praga
Źródło: podroze.onet.pl

Czołgi w Bieszczadach. Historia groźna i śmieszna


Skąd się wzięły czołgi w Bieszczadach? Na pewno wiadomo o trzech stalowych potworach, które wojenne i powojenne wichry historii rzuciły w najdziksze góry Polski. Jeden z nich wziął nawet udział w groteskowej "wojnie" o nielegalnie wybudowany kościół...

Źródło: podroze.onet.pl

Co wiesz o kuchni krajów Europy? Nawet smakosze nie zdobędą 15/15


Jeśli znasz się nie tylko na kuchni polskiej, lecz także cenisz potrawy z dalszych stron, sprawdź swoją wiedzę na temat kuchni krajów europejskich. Czy jesteś prawdziwym smakoszem i uda ci się zdobyć komplet punktów?

Tagi: Kos
Źródło: podroze.onet.pl

Wściekły byk nastraszył narciarzy na stoku w Rosji [Nagranie]


W czwartek turyści na jednym ze stoków ośrodka narciarskiego Roza Chutor koło rosyjskiego Soczi spotkali niespodziewanego gościa — na teren dostał się byk. Zwierzę przestraszyło narciarzy. Zdarzenie zostało uwiecznione na filmie.

Tagi: Rosja
Źródło: podroze.onet.pl

Jedenaście lat Kim Dzong Una: największe skandale


W grudniu ubiegłego roku minęło jedenaście lat, od kiedy Koreą Północną rządzi Kim Dzong Un. Przypominamy najbardziej szalone i oburzające fakty i plotki o północnokoreańskim dyktatorze i satrapie, które pojawiły się w mediach w tym czasie.

Tagi: LOT
Źródło: podroze.onet.pl

Najbardziej niebezpieczne kraje świata. Tak wypadła Polska


Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Tajwan to najbardziej bezpiecznie kraje na świecie dla turystów, wynika z rankingu opracowanego przez serwis Numbeo. Polska wypadła całkiem nieźle – poziom bezpieczeństwa mamy taki sam jak w znanym z surowego prawa Singapurze! Razem z indeksem państw, przedstawiono listę niebezpiecznych miast: jak wypadły na niej Kraków, Warszawa czy Wrocław?

Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Polecamy
reklama
Kontakt z nami